W jaki sposób wyszukać geodetę, który sprawnie przeprowadzi pomiar geodezyjny?

W publicznym mniemaniu mierniczy to osobnik użyteczny do prac związanych z pomiarem działki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, iż mierniczy jest wskazany także przy budowie domu i po jej zakończeniu. Sugerujemy, jak odnaleźć rzetelnego geodetę i o co go dopytywać.

Czy geodeta rozumie region?

Niezwykle znacząca przy doborze geodety jest jego znajomość gruntu, wiedza o dotychczasowym stanie map frapujących nas gruntów. Zatem bezpiecznie jest skorzystać z pomocy spółki geodezyjnej, pracującej na konkretnym obszarze, znającej tutejsze warunki, obserwującej zmiany, jakie to przebiegają w miejscowości. Okoliczny mierniczy częstokroć wie dla przykładu o zbiegających się pod glebą przewodach od prądu, jakich nie ma na schemacie, ponieważ są niesubordynacją budowlaną względnie wykonano je dość niedawno więc jeszcze nie są rozrysowane. Skoro przebiegają one przez place, przy których chcemy budować dom, mogą przysporzyć nam problemów.

W jakim miejscu szukać geodety

Biuraliści z działów geodezji oraz architektury znają mierniczych operujących na określonym terenie. Paragrafy nie pozwalają im jednak na wskazywanie konkretnych rzeczoznawców. W wielu urzędach są przedłożone prospekty bądź ewidencje rzeczoznawców. Można je również znaleźć w okręgowych środkach dokumentacji mierniczej i kartograficznej. Szczęśliwie, kiedy geodetę polecają sąsiedzi lub bliscy, którzy już korzystali z jego pomocy. Polecamy pojechać do 2 rekomendowanych ekspertów i porównać ich ofertę: cenę oraz okres wykonania pomiarów.

Czy posługi geodezyjne będą tańsze

Korzystnie jest negocjować cenę całości usług geodezyjnych, jakie powinny być przygotowane przy zakupie posesji i konstrukcji mieszkania. Zapłacimy wówczas mniej, niż zlecając każdą pracę z osobna. Stawki usług geodezyjnych są nieokreślone oraz zależą od opłat, jakie mierniczy musi złożyć do instytutu specyfikacji geodezyjnej, nakładu pracy, poziomu skomplikowania pomiaru, przeciwności obszaru, ergo liczbie zmian, jakie trzeba nanieść. Wartość usługi uzależniona będzie także od owego, gdzie jest nasza posesja. Najdroższe są pomiary na gruncie dużych metropolii (głównie Stolicy), w ich okolicach – szczyptę tańsze. Im dalej od dużych ośrodków, tym stawka usług mierniczych jest mniejsza.

Dowiedz się więcej: www.kmz-polska.pl