Posiadanie dziecka jest jedną z najpiękniejszych rzeczy w życiu każdego człowieka. Należy jednak pamiętać, że posiadanie potomstwa wiąże się również z wielką odpowiedzialnością i niestety sporymi wydatkami. Do tej pory państwo polskie niestety nie zwracało większej uwagi na ten problem i pozostawiało obywateli bez należytej pomocy. Wszystko jednak zmieniło się kilka dni temu, mianowicie 5 sierpnia 2015 roku, kiedy to prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która wprowadza świadczenia rodzicielskie, w wysokości 1 tysiąca złotych miesięcznie dla wszystkich osób, którym nie przysługuje płatny urlop macierzyński. Do takich osób należą przede wszystkim osoby bezrobotne i osoby uczące się, czyli studenci oraz rolnicy.
Do tej pory prawo do pobierania zasiłku macierzyńskiego posiadały osoby, które pracowały lub podlegały ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek taki wypłacany był przez okres 52 tygodni od urodzenia dziecka, w przypadku ciąży pojedynczej, lub okres dłuższy w sytuacji ciąży mnogiej.
Nowelizacja ustawy wprowadzona z dniem 5 sierpnia 2015 roku sprawia, że osoby nieuprawnione wcześniej do pobierania zasiłku macierzyńskiego otrzymywać będą przez okres 52 tygodni 1 tysiąc złotych miesięcznie wsparcia finansowego. W sytuacji posiadania dwójki dzieci okres ten zwiększa się do 65 tygodni, przy trojgu do 67 tygodni, czworgu do 69 tygodni, a przy piątce dzieci lub więcej do 71 tygodni. Świadczenia te wypłacane są niezależnie od dochodów jakie posiada rodzina.
Świadczenia takie otrzyma w świetle prawa rodzic, czyli matka, ojciec lub prawny opiekun. Ojciec jednak otrzymać może tę pomoc w przypadku, gdy nastąpiła śmierć biologicznej matki lub dziecko zostało przez nią porzucone. Pomoc finansową w wysokości 1 tysiąca złotych otrzyma również rodzina zastępcza, która przysposobiła dziecko lub jedna osoba przysposabiająca dziecko.
Rozwiązania te wprowadzone zostaną dopiero z dniem 1 stycznia 2016 roku, jednak przepisy zakładają, że zapomoga finansowa wypłacana będzie również osobom, które urodziły dziecko przed tą datą, a okres 52 tygodni lub dłuższy wciąż ich obowiązuje. Kiedy jeden z rodziców uprawniony będzie do pobierania zasiłku macierzyńskiego, drugiemu nie będzie przysługiwało świadczenie rodzicielskie. W zapisie nowej ustawy mowa jest również o tym, że gminy posiadać będą możliwość przyznania własnych, dodatkowych świadczeń finansowych.
Na całe szczęście polskie prawo rozwija się w temacie pomocy rodzicielskiej i wypłacania świadczeń materialnych. Dzięki temu coraz więcej ludzi decyduje się na powiększenie swojej rodziny, a nie martwi się o kwestie finansowe oraz wszystkie inne związane z posiadaniem potomstwa.