Inspekcja Transportu Drogowego – dlaczego istnieje?

ITD to mundurowa organizacja, która zajmuje się kontrolowaniem kierowców i pojazdów towarowych. Do ich jurysdykcji zalicza się przede wszystkim nadzorowanie czy tiry nie posiadają niedozwolonej wagi, która często jest przekraczana poprzez przeładowanie samochodów i czy na pewno stan mechaniczny pojazdów jest prawidłowy. Instytucja, jaką jest inspekcja transportu drogowego założony został 6.9.2001

Kierowaniem ITD zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego.

Kierowaniem ITD zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego.

ITD została wykreowana w tym celu, żeby wykonywać parę niezwykle istotnych zadań, do jakich zalicza się: poprawa bezpieczeństwa drogowego, wpływanie na kierowców, aby trzymali się oni aneksów prawnych, zapobieganie rozwojowi nieuczciwej konkurencji, wykluczenie dewiacyjnych wydarzeń w transporcie drogowym oraz zapobieganie degradacji obwodnic. To wszystko sprawia, że polepsza się również stan planety. Dodatkowo funkcjonariusze ITD specjalizują się także w śledzeniu naruszeń, jakie występują w transporcie drogowym.

Kierowaniem ITD zajmuje się Główny Inspektor Transportu Drogowego. Inspektor ów podległy jest ministrowi transportu. Do Inspecji Transportu Drogowego należy dodatkowo pajęczynę foto-radarów i detektory prędkości, które to rozmieszczone są na skrzyżowaniach i systemy komputerowego poboru opłat.

Do standardowych zajęć, którymi zajmuje się inspekcja drogowa należą inspekcje lokalne, które to sieją strach wśród szoferów pojazdów ciężarowych. Do ITD nie zalicza się przecież jedynie badanie pojazdów w trasie, lecz dodatkowo kontrola siedziby, którą posiada spedytor. Do istotnych zadań ITD należy ponadto sprawowanie kontroli nad grupowym przewozem osób. Wszystko po to, żeby zapewnić stu procentową wiarygodność oraz ochronę najlepszej jakości przez wykluczenie z transportu drogowego aut niesprawnych lub w takim stopniu zepsutych.

Pracownicy ITD pozostają w stałej współpracy z takimi organami państwowymi jak SG, służba celna lub policja. Jednocześnie pozostają w stałym kontakcie z innymi kontrolami, takimi jak: lekarka, kupiecka oraz Państwowa Izba Pracy.

Od lat dziewiędziesiątych również ITD para się sprzedawaniem licencji na transport zagraniczny.

Partner wpisu: transport mebli – szybko i na czas