liczenie

Ciekawostki związane z księgowością i rachunkowością

Kwestie rachunkowości mogą wydawać się przeciętnemu człowiekowi niezwykle nudne i kompletnie nieinteresujące. Zaprezentujemy Ci jednak takie informacje, o których na pewno wcześniej nie wiedziałeś i które mogą Cię zaskoczyć.

#1 Specjalne święto

W kalendarzu mamy pełno różnego rodzaju świąt – począwszy od imienin, poprzez święta narodowe, a kończąc na oryginalnych inicjatywach. Do właśnie tych niecodziennych dni zaliczyć możemy Święto Księgarzy, które przypada na 10 listopada. Jeśli zajmujesz się rachunkowością to pamiętaj, żeby uczcić ten wyjątkowy dzień!

#2 ŚKK

Skrót ten pochodzi od nazwy wydarzenia, jakim jest Światowy Kongres Księgowy, który zrzesza osoby zajmujące się rachunkowością z całego świata. Inicjatywa ta odbywa się już od XX wieku co cztery lata i cieszy się ogromną popularnością.

#3 Najsłynniejszy księgarz?

Chyba nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby postaci Leonarda da Vinciego. Co ciekawe, gdyby nie to, że Leonardo był tak zwanym bękartem, czyli dzieckiem z nieprawego łoża, dziś nie moglibyśmy zachwycać się jego malarstwem. Wszystko dlatego, że jego ojciec był wybitnym notariuszem i na pewno zapewniłby prawowitemu synowi świetlaną karierę w dziedzinie rachunkowości.

#4 Stara terminologia

Księgowość jest dziedziną nauki, która posiada swój specjalistyczny żargon, co oznacza, że istnieje terminologia, która określa zasady działania wyłącznie rachunkowości. Całe specjalistyczne słownictwo jest już bardzo stare, ponieważ pochodzi aż z czasów Renesansu, czyli okresu przypadającego na XVI wiek.

#5 Biblijna precyzja

Bardzo ważną ciekawostką jest to, że pierwsze wzmianki, które odnoszą się do rachunkowości ujęte zostały już w Biblii. Jest tam mowa o liczbach i pisemnym sporządzaniu wszystkich umów. Oczywiście nie posługiwano się wtedy dzisiejszą terminologią, ale opisywany został proces, który podobny jest do aktualnego.

#6 Królowa nauk

Na pewno nie raz słyszeliśmy powiedzenie, że matematyka jest królową wszystkich nauk. Niektórzy faktycznie zgadzają się z tym powiedzeniem, inni zaś uważają, że to właśnie księgowość dała początek matematyce. Jak mówi mądre powiedzenie – ile ludzi, tyle opinii.

Mamy nadzieję, że zainteresował Cię nasz dzisiejszy artykuł i odwiedzisz naszą stronę w przyszłości!